025-32401545 info@mfos.ir

افتتاحیه دوره تمهیدی موسسه عالی فقه و علوم اسلامی برگزار شد.

بسمه تعالی

مراسم افتتاحیه دوره تمهیدی «موسسه عالی فقه و علوم اسلامی» یکشنبه ۱۴شهریور ۱۳۹۵ با حضورحضرات آیات حسینی بوشهری و اعرافی و حجج اسلام آقایان عماد، حسین خانی، فرخ فال و برخی مسئولین حوزه، مسئولین، اساتید و طلاب دوره تمهیدی در قم برگزار شد.

 در این مراسم پس از قرائت قرآن کریم حجت الاسلام علی اصغر همتیان، مدیر دوره تمهیدی ضمن خوش آمد گویی به مهمانان، در رابطه با راه اندازی دوره توضیحاتی ارائه دادند و سپس سخنرانان ویژه مراسم؛ آیت الله اعرافی مدیر محترم حوزه علمیه و حجت الاسلام و المسلمین مروی معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری، بیاناتی ایراد کردند و در پایان حجت الاسلام و المسلمین صدر مدیر موسسه عالی فقه و علوم اسلامی در جلسه ای با طلاب  پذیرش شده در دوره تمهیدی، اهداف، سیاستها و برنامه های کلان موسسه را تشریح نمودند.

مدیر حوزه های علمیه:
یکی از راه های پیشرفت فقه،تخصصی کردن آن و غنی سازی ابواب موجود با مسائل نو می باشد.

آیت الله اعرافی، مدیر حوزه های علمیه، در مراسم افتتاحیه دوره تمهیدی «مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی» که با حضور آیت الله حسینی بوشهری، حجج اسلام عماد، حسین خانی و فرخ فال و برخی مسئولین حوزه و مسئولین و طلاب دوره تمیهدی در قم برگزار شد، اظهار داشت: از عنایات رهبر معظم انقلاب تقدیر و تشکر داریم که در طول این چند دهه، افکار و برنامه های روشن ایشان مایه تعالی حوزه بوده است و از خداوند متعال خواستاریم به ما توفیق فهم و عمل به مبانی امام راحل، رهبر انقلاب و مراجع عظام را بدهد.

افراط و تفریط درباره فقه موجود

ایشان فرمودند وقتی سخن از فقه های نو به میان می آید، مقصود این نیست که مناهج و روشهای استنباط فقه را دچار دگرگونی کنیم؛ بلکه هدف تمام اشخاصی که در صدد پایه ریزی ابواب نو فقهی در حوزه های علمیه بودند، این بود که بر پایه اجتهاد دیرپا، به مسائل و نیازهای جدید و تازه پاسخ داده شود تا حرکت رو به جلو ادامه داشته باشد

 البته در مقابل، دو دیدگاه افراطی و تفریطی وجود دارد، دیدگاه افراطی درصدد تغییر مبانی و روش اجتهاد  و تضعیف فقه موجود است و دیدگاه تفریطی  در مقابل هر نوآوری مقاومت می­کند و به فقه موجود و همان ابزارها و روشهای پیشین اکتفا می­کند، هر دوی  این دیدگاه­ها غیرمنطقی، غلط و نادرست هستند و از نظر امام راحل و رهبر معظم انقلاب نیز مردود می­باشند

فهم موضوعات و پرسش ها بدون تأثیر پذیری از داوری­ها

مدیر حوزه علمیه تصریح کرد: مقصود از فقه های تخصصی، فقه های بی ریشه در سنت حوزه ها نیست؛ بلکه منظور،  ورود به عرصه های نو است نخستین نقطه عزیمت ما در عرصه های جدید فقهی، موضوع شناسی و آشنایی با تحولاتی است که در دنیای جدید در حوزه های متناظر با فقه رخ داده است.

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم در ابواب جدید فقه ورود کنیم، نیازمند فهم پرسش های نو هستیم، اظهار داشت: امروز پرسش هایی نو در علوم و مکاتب گوناگون جهان وجود دارد که پرداختن به آن هیچ اشکالی نداشته و مهم آن است که تحت تأثیر داوری های آنان قرار نگیریم؛  اگر سؤالات و موضوعات علوم و مکاتب گوناگون را دریافت کرده؛ مورد مداقه قرار داده و پرسش های نو را بر فقه اهل بیت عرضه کنیم امری ممدوح و بالاتر از آن، وظیفه حوزه های علمیه می باشد.

مدیر حوزه های علمیه ابراز داشت: اگر  ما در حوزه امام خمینی، علامه طباطبایی، علامه مطهری، شهید صدرها،  رانداشتیم      نمی­توانستیم در مقابل امواج مکاتب الحادی و افکار انحرافی بایستنم، نمی توانستیم انقلاب اسلامی داشته باشیم، این بزرگان  امواج و افکار انحرافی را شناخته و با آنان مقابله کردند.

اصول و قواعد فقهی مورد نیاز فقه های تخصصی

آیت الله اعرافی تصریح کرد: ما برای ورود در هر یک از فقه های تخصصی نیازمند یم که در اصول فقه و قواعد فقهی ناظر به آن رشته  تحقیق و فعالیت نماییم.

نظام سازی و ایجاد فقه تمدنی

ایشان فرمودند زمانی می توانیم از فقه های تخصصی بهره وافر ببریم که از فقه موجود به سمت نظام سازی و فقه تمدنی گام برداریم؛ باید بر پایه اجتهاد عمیق و استوار، راهی را برویم که شهید صدر در کتاب اقتصادنا برداشت و مع الاسف توسط شاگردان ایشان استمرار پیدا نکرد.

غنی سازی فقه موجود

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی  با بیان این که  یکی از راه های پیشرفت فقه، غنی سازی ابواب موجود با مسائل نو و مستحدثه می باشد خاطرنشان ساخت: برخی خیال می کنند که برای نوسازی و پیشبرد فقاهت باید به فقه موجود کم محلی کرد که سخنی نادرست است و در طرف مقابل نیز اگر فکر کنیم که منزگاه آخر ما همین فقه های موجود است، نیز غلط می باشد. باید دروس خارجِ غنی ما با مباحث نو و نظریه های جدید همراه شود تا بتوان به پیشرفت فقاهت کمک کرد؛

تغییر صورت بندی فقه موجود

آیت الله اعرافی تصریح کرد: همچنین نیازمند تغییر صورت بندی، شکل ها و تنظیمات ابواب فقهی نیز می باشیم.

هدف راه اندازی فقه های تخصصی

ایشان فرمودند می توان سه نوع هدف برای راه اندازی فقه های تخصصی در نظرگرفت: اول «اجتهاد مطلق  با ترکیز بر یک باب یا عرصه تخصصی»، دوم«اجتهاد مُتجزی» و سوم «تربیت نیرو برای پاسخگویی به نیازهای روز داخل و خارج از کشور»،  باید هر سه هدف را در کنار هم مد نظر قرار داد.

مدیر حوزه های علمیه ابراز داشت: ما نیازمند اجتهاد مطلق در یک باب فقهی هستیم؛ اما نباید از تربیت نیرو برای پاسخگویی به نیازها در موضوعات گوناگون غافل بود؛ چراکه به این نیروها نیز نیازمندیم و فقه­های تخصصی باید هر سه سطح از نتیجه را تامین نماید.

ایجاد ابواب جدید فقهی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان ساخت دو نوع کار برای پایه ریزی ابواب تخصصی فقه باید انجام شود،: نوع اول،  ایجاد ابواب فقهی جدید مثل فقه بانکداری، بیمه، پول، مالکیت معنوی و … که قسیم ابواب موجود بوده و نوع دوم، تکمیل و اضافه کردن مباحث جدید به ابواب موجود فقه. آیت الله اعرافی تصریح کرد بیش از ۳۰ کتاب فقهی موجود با فقه الاقتصاد ارتباط مستقیم دارد و ابواب جدیدی هم باید تدوین شود، طلاب باید در این رشته کمر همت بسته و تمام توان خود را به کار ببندند تا در پایان کار خروجی مناسب با قوه اجتهادی بالا داشته باشیم.

معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری: پرونده حوزه همیشه بر روی میز رهبر انقلاب باز است

حجت الاسلام والمسلمین  احمد مروی، معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری در مراسم افتتاحیه دوره تمهیدی مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی اظهار داشت: یکی از دغدغه های رهبر معظم انقلاب، مسائل حوزه و روحانیت می باشد؛ لذاحضرت آیت الله خامنه ای، در طول دوره رهبری، چهار سفر رسمی به قم داشتند که برخی از این سفرها ده روز به طول انجامیده است. رهبر معظم انقلاب به دلیل اشراف بر مسائل داخلی و خارجی، نگاهی ممتاز به حوزه داشته و در مورد پیشرفت حوزه دغدغه فراوانی دارند.

معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری خاطرنشان ساخت: در نشست هایی که با طلاب و فضلا داریم بارها بیان کرده ام که همیشه و در طول زمان پرونده حوزه علمیه بر روی میز رهبر انقلاب باز است و پیشرفت حوزه از دغدغه های اصلی معظم له می باشد.

موسسه عالی فقه و علوم اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین مروی تصریح کرد: برای رفع این دغدغه ها، مؤسسات زیادی راه اندازی شده؛ ولی الحمدالله ظرفیت حوزه بسیار بیشتر از این است، برای استفاده از این ظرفیت عظیم، مقام معظم رهبری بعد از مطالعات زیاد مقرر فرمودند مدرسه یا مؤسسه ای در قم تأسیس شود؛ که فعلا با نام موسسه عالی فقه و علوم اسلامی راه اندازی شده است البته این کار به معنای نادیده گرفتن زحمات موسسین محترم دیگر مدارس و مؤسسات نیست؛ بلکه ادامه و تکمیل کار آن بزرگان است

وی بیان داشت: ظرفیت حوزه آنقدر بالاست که نیازمند راه اندازی چندین مؤسسه و مدرسه است.این مؤسسه می تواند بخشی از ظرفیت حوزه را تأمین کرده و همچنان نیازمند مؤسسات و مدارس دیگری نیز می باشیم.

  معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام  معظم رهبری در پایان اظهار داشت: امیدواریم این مؤسسه در تراز انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری، سطحی قابل قبول در جهان پیدا کند تا بتواند پاسخگوی نیازهای جهانی باشد.

ایشان ضمن تشکر از حجت الاسلام و المسلمین آقای صدر، مسؤول موسسه و همکاران ایشان، طلاب پذیرفته شده در دوره تمهیدیه را به استفاده از این فرصت و تلاش در جهت کسب علم و تهذیب نفس فراخواند.