معرفی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سیدعباس موسویان در ۱۳۳۹ شمسی در عجب‏شیر از بخشهای آذربایجان شرقى متولد شد. تحصیلات خود را در عجب شیر پی گرفت و از دوره دبیرستان به شهر تبریز آمد و در هنرستان صنعتی در رشته برق به تحصیل خود ادامه داد. در ۱۳۵۸ شمسی، در رشته برق وارد دانشگاه شد اما پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها، از ۱۳۶۰شمسی، به حوزه علمیه قم رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت.

وی همزمان در رشته اقتصاد نظری در دانشگاه مفید به تحصیل پرداخت و از ۱۳۶۸شمسی، به مدت ده سال به درس خارج فقه و اصول مشغول شد. در ۱۳۷۳شمسی، برای أخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد نظری وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران شد و بعد از آن به تحصیل در دوره دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآن در همین دانشگاه مشغول شد. این اندیشمند اسلامی در ۱۳۸۲ شمسی، دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآنی خود را گرفت و موفق شد در سال ۱۳۸۴، مدرک دکترای فقه اقتصادی را از حوزه علمیه قم نیز دریافت کند.

برخی فعالیت های اجرایی و کتب منتشر شده

رئیس پژوهشکده نظامهای اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سالهای ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸، مسئول دفتر قم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال ۷۹،  مدیر گروه مدیریت مالی دانشگاه امام صادق(ع) از تیرماه ۱۳۹۱ تاکنون، مدیر گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از سال ۸۳ تاکنون، مدیر گروه فقه اقتصادی مرکز جهانی علوم اسلامی از سال ۱۳۸۳ تاکنون و جانشین مدیرمسئول فصلنامه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تا به امروز از جمله فعالیتهای اجرایی این پژوهشگر حوزه اقتصاد به شمار می روند.

از جمله آثار علمی او می توان به کتاب پس انداز و سرمایه گذارى در اقتصاد اسلامى در سال ۱۳۷۶، بانکدارى اسلامى در سال  ۱۳۷۸ که در چهار نوبت چاپ و در چندین جشنواره حائز رتبه شده است، کلیات نظام اقتصادى اسلام در سال ۷۹، ربا و مسائل عصر حاضر (کار گروهی) در سال۱۳۸۰، پول و نظامهاى پولى در سال ۱۳۷۵، فلسفه اقتصاد اسلامى در سال ۱۳۷۸ و  بهره یا ربا(کار مشترک با دکتر موسی غنی نژاد) در سال ۱۳۸۴ اشاره کرد.

وی در سال ۱۳۹۲ برنده اولین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی شد که همزمان با دومین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی توسط مرکز پژوهشهای علوم انسانی اسلامی صدرا برگزار شد.