درس اخلاق حجه الاسلام والمسلمین فقیهی مورخ: 1399/04/18

 


 

 

چکیده مطالب

درس اخلاق استاد معظم حجت الاسلام و المسلمین سید احمد فقیهی دام عزه

مکان: موسسه عالی فقه وعلوم اسلامی

زمان: چهارشنبه 99/04/18

به گزارش روابط عمومی موسسه عالی فقه و علوم اسلامی، درس اخلاق این هفته با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین استاد سید احمد فقیهی برگزار گردید.
در این جلسه که روز چهارشنبه 18 تیرماه با حضور طلاب و مسئولین موسسه برگزار شد حجت الاسلام و المسلمین فقیهی به بیان نکاتی پیرامون صفت غیراخلاقی تکبر پرداختند. ایشان در ابتدای سخن با اشاره به  شدت زشتی صفت تکبر از نگاه قرآن کریم گفتند: مرحوم علامه طباطبایی در المیزان می فرماید از آیات قرآن کریم استفاده می شود که ایمان با شرک قابل جمع است چنانکه خدای متعال فرمود و ما یومن اکثرهم بالله الا و هم مشرکون. اما طبق بیان خود قرآن کریم، صفت تکبر با ایمان قابل جمع نیست چرا که خود قرآن کریم می فرماید: ان الذین یستکبرون عن عبادتی سیدخلون جهنم داخرین.
استاد فقیهی با تاکید بر اینکه صفت تکبر مختص شیطان نیست اظهار داشتند: اینکه قرآن کریم در آیه 12 سوره مبارکه اعراف از قول شیطان نقل فرمود که أنا خیرٌ منه، این اختصاص به شیطان ندارد بلکه در درون ما نیز این حس تکبر و خود برتر بینی وجود دارد و به ویژه ما اهل علم خیلی باید مراقب باشیم تا در دام این نگاه اشتباه واقع نشویم.  
این استاد اخلاق حوزه علمیه با بیان نقلی پیرامون حضرت موسی علیه السلام اظهار داشت: در نقل است که خدای متعال به حضرت موسی خطاب فرمود : این مرتبه که برای مناجات آمدی، کسی را همراه خود بیاور که تو از او بهتر باشی! موسی(ع) برای پیدا کردن چنین شخصی تفحص کرد و نیافت؛ زیرا به هرکس می‌رسید جرئت نمی‌کرد بگوید من از او بهترم.خواست یکی از حیوانات را ببرد، به سگی که مریض بود برخورد کرد و با خود گفت: این را همراه خود خواهم برد، پس ریسمان به گردن سگ انداخت و مقداری سگ را همراه خود کشاند و آورد، ولی بعد پشیمان شد و آن را رها کرد و تنها به درگاه پروردگار آمد. خطاب رسید: چرا فرمانی که به تو دادم، اجرا نکردی؟ عرض کرد: پروردگارا کسی را نیافتم که از خودم پست‌تر باشد. خطاب رسید: ای موسی! به عزت و جلالم سوگند اگر کسی را همراه می‌آوردی که او را پست‌تر از خود می دانستی، نام تو را از طومار پیامبران محو می‌کردم.
استاد فقیهی با بیان اینکه هیچکدام از ما نباید بیماری تکبر را از خود دور بدانیم تصریح کردند: بعضی ها جداً شبهه دارند و فکر می کنند چطور نمی شود کسی را پایینتر از خودمان پیدا کنیم؟ مثلا فکر می کنند کسی که فلان گناه و بهمان گناه را دارد حتما از ما پایینتر است. این برای چیست؟ برای این است که انسان خودش را درست ندیده و نشناخته است. اگر خودمان را درست شناختیم و به ضعفها و قصورهای خود آگاه شدیم میفهمیم که نمیتوانیم بگوییم هیچکس از ما پایینتر است.
زمانی از حضرت استاد آیت الله مصباح پرسیدم ریشه ی همه بدیها چیست؟  فرمودند تکبر است. عرض کردم درمانش چیست؟ فرمودند سخت است و به این راحتی ممکن نست، مگر اینکه انسان متوسل شود به اهل بیت علیهم السلام. گاهی تکبرهایی و رذائلی در وجود انسان است که نفس انسان بیست سال، سی سال این را در باطن خودش مخفی نگهش می دارد و بعد از اینهمه مدت ناگهان آن را بروز می دهد. بنابر این در همه مراحل زندگی باید با تمام وجود به خدای متعال پناه برد و دست توسل به دامان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام زد.