-         اگر صلاح میدانید ابتدا مختصری از اینکه دلیل برگزاری دوره تابستانی و هدف و ضرورتش چیست برایمان بفرمایید؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین. اولا برای اینکه بتوانیم از عمر دوستان و فرصت جوانی ایشان استفاده بهتری ببریم و زمان را از دست ندهیم و اوقات را به بهترین شکل استفاده کنیم و از طرفی دوستان طلبه برای اینکه بتوانند به اجتهاد آنهم اجتهاد تخصصی در یک باب جدید برسند و این کار کار سنگین و طولانی است. و اینکه در کل بهترین زمان یادگیری یک انسان دوره جوانی است و این دوره هم زود گذر است و همانطور که فرموده اند اغتنموا الفرص لذا سعی ما بر این است که از این فرصت نهایت بهره را داشته باشیم.

  کتابخانه

-         طرح برگزاری دوره تابستانی مربوط به چه سالی است؟ و آیا همه­ ی طلاب مدرسه الزاما در این دوره شرکت می کنند؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: امسال سومین تابستانی بود که دوره تابستانی برای دوره خارج عمومی برگزار شد. و اصولا همه­ی عزیزان همانند طول سال تحصیلی موظف اند در دوره تابستانی نیز شرکت داشته باشند. دوره­ی تابستانی امسال از ابتدای تیرماه 1398 آغاز شد و تا 26 مرداد عملا ادامه داشت. در این مدت در مدرسه خارج عمومی در خدمت سه طیف از دوستان طلبه بودیم. گروهی که اصطلاحا ورودی 96 بودند که پنج نفر هستند. گروهی دیگر 97 وارد موسسه شده بودند که آنها 16 نفر هستند و امسال هم حدود 15 نفر به مدرسه خارج عمومی اضافه شدند. که در خدمت این پانزده نفر هم در دوره تابستانی بودیم که البته 3 نفر از دوستان به دلایل مختلف از ادامه ی کار انصراف دادند و عملا 12 نفر از طلاب جدید تثبیت شدند و ان شاالله در ادامه در خدمتشان خواهیم بود.

اردوی مشهد مقدس

-         در مورد مکان برگزاری دوره و اینکه چرا قم را انتخاب کردید هم توضیحی می فرمایید؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: در مورد مکان برگزاری دوره هم باید بگویم اگر چه هوای شهر قم در تابستان واقعا گرم است اما الحمدلله الان برخلاف گذشته امکاناتی مثل کولر و فضای مناسب برای تابستان وجود دارد و از طرفی هم اکثر دوستان طلبه متاهل هستند و دسترسی به اساتید هم در شهرستانها کار مشکلی است لذا دوره تابستانی را هر سال در همین قم برگزار می کنیم.

درس اخلاق استاد ناصری (حفض)

-         اگر صلاح میدانید برویم سراغ محتوای برنامه دوره تابستانی؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: در دوره­ی تابستان الحمدلله برنامه های مختلفی برای دوستان داشتیم که در ادامه به آنها اشاره خواهم کرد.

برنامه اول که قاعدتا مهمترین برنامه هم هست برنامه درسی عزیزان بود. در این دوره دروس مختلفی برای دوستان طلبه ارائه شد از جمله درس تاریخ علم اصول و ساختار علم اصول که از ابتدا چگونه آغاز شد تا به اینجا رسید و به اصولیین معاصر و این مسئله را مورد تحلیل قرار می داد که حاج آقای عبدی تشریف می آوردند و همه ی دوستان حاضر در دوره خارج عمومی که چهل و چند نفر بودند در این کلاس شرکت می کردند و بیست و چند جلسه هم تشکیل شد و الحمدلله  مورد استقبال طلاب گرامی هم بود.

درس دیگر علم دینی بود که آن هم چون کسی از دوستان نخوانده بود لذا همه­ی عزیزان در این کلاس هم شرکت می کردند و استاد این درس هم حاج آقای فتحعلی خانی بودند. این درس هفته ای چهار ساعت، دوتا دوساعت و در مجموع بیست و دو جلسه تشکیل شد و امتحان هم گرفته شد که در مجموع خوب بود. البته در این درس به دو آسیب بر خوردیم. یکی اینکه برخی دوستان با بحث علم دینی آشنا نبودند و این بحث برایشان مسئله نبود لذا خیلی جذب کلاس نشدند. به نظر می رسد برای ورود به این بحث و این موضوع نیاز به زمینه سازی بیشتری است تا پیش از شروع کلاس این موضوع بیشتر تبدیل به مسئله و پرسش ذهنی طلاب بشود. آسیب دوم هم اینکه به نظر می رسد تعداد اعضای کلاس به نسبت زیاد بود و بهتر بود برای این موضوع که آنطور که باید و شاید برای همه­ی عزیزان مانوس نیست، تعداد اعضای کلاس کمتر باشد که بشود استفاده ی بهتری برد.

درس دیگری که در دوره تابستان به آن پرداخته شد کلاس انسان شناسی بود که در واقع انسان شناسی و نقش آن در علوم انسانی بود. و هم نگاه اسلام به انسان و هم نگاه های مکاتب دیگر درباره انسان و خصوصیات آن مورد بحث قرار گرفت. و اینکه ما اگر انسان را طبق نظر اسلام تعریف کنیم چه تاثیر و نقشی در علوم انسانی خواهد داشت و اگر طبق مکاتب دیگر تعریف کنیم چه نتیجه ای خواهد داشت. کلاس خیلی خوبی بود و با توجه به اینکه تعداد شرکت کنندگان هم فقط همان پانزده نفر ورودی های جدید بودند کیفیت کلاس هم بالا بود. استاد هم استاد مسلطی بود آقای احمد حسین شریفی.

درس دیگر درس رجال بود که درواقع ادامه ی همان بحث رجالی بود که در طول سال دوستان داشتند و حدود سیزده، چهارده جلسه در تابستان نیز برگزار شد.

اینها دروس جنبی بود که عزیزان طلبه داشتند و در کنار این دروس دروس اصلی ای هم بود. از جمله درس اصول فقه که همه ی دوستان داشتند. البته در بحث اصول، طلاب مدرسه خارج عمومی به چند گروه تقسیم شدند. گروهی که از دوره تمهیدی به دوره خارج عمومی آمده بودند درس اصولشان در واقع حلقات شهید صدر ره بود، مروری بر حلقه ی ثالثه که با استاد حائری برگزار شد و جلسات فشرده و خیلی خوب برگزار شد. عده ای از دوستان هم درس استاد جزائری شرکت می کردند که ادامه ی درسشان در طول سال بود. درس دیگر که تعداد هفت نفر از عزیزان شرکت می کردند درس استاد مقیمی بود. آن هم خوب برگزار شد و از ضابطه ی علم اصول تا حقیقت وضع و استعمال لفظ در اکثر از معنی مورد بحث قرار گرفت و امتحانش هم به نحو تحقیق کلاسی انجام شد که دوستان موظف شدند تحقیق کلاسی ارائه دهند. درس دیگر اصول درس استاد محمدی خراسانی بود که از اول علم اصول شروع شد و تا مبحث استعمال ادامه داشت. که البت به دلیل اینکه ایشان دو هفته تشریف نداشتند، دوستان ادامه ی بحث را با استاد رضازاده داشتند که ادامه ی همان بحث بود البته با شیوه ی دیگری که استاد رضازاده داشتند.

-         آیا در کنار دروس آموزشی در زمینه پژوهش نیز برنامه ای برای طلاب تدارک دیده شده بود؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: بله البته اینها دروس آموزشی ای بود که ما در تابستان داشتیم. در کنار این دروس آموزشی یک سری دروس مهارتی هم داشتیم که بیشتر در زمینه پژوهش مورد نیاز طلاب است. از جمله برای دوستان جدید الورود هفت جلسه دو ساعته کلاس روش تحقیق داشتیم. و هفت جلسه هم کلاس تایپ داشتیم. همینطور کلاس روش مطالعه که هشت جلسه برگزار شد و نیز کلاس آموزش نرم افزار word که ده جلسه برگزار شد. بنابر این ما در مجموع 32 جلسه و بعضی هم 35 جلسه کلاسهای مهارتی داشتند که البته زمان هر جلسه یک ساعت و نیم، تا دو ساعت بوده است. و در انتهای دوره­ی مهارتی هم از طلاب گرامی آزمون به عمل آمد.

-         برای طلابی که از قبل در موسسه بودند چطور؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: برای طلابی که از قبل در موسسه بودند هم چند درس مهارتی داشتیم. از جمله روش تحقیق که در خدمت استاد ابراهیمی بودیم و شش جلسه برگزار شد. و کلاسهای آموزش تایپ و روش مطالعه که آنها هم هر کدام شش جلسه برگزار شدند. و همچنین آموزش نرم افزارهای نور که سه جلسه در خدمت دوستان بودیم.

-         با توجه به فشردگی دوره تابستانی آیا نسبت به برنامه های فرهنگی هم برنامه ریزی صورت گرفته بود؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: الحمدلله در دوره تابستانی دو اردوی فرهنگی تفریحی هم به صورت خانوادگی برای دوستان داشتیم و نیز در بخش تربیت بدنی هم با تلاش معاونت فرهنگی برنامه هایی از قبیل فوتسال، استخر و پینگ پونگ برای عزیزان فراهم شده بود که طلاب عزیز به تناسب علاقه از این برنامه ها استفاده می کردند.

مسئله دیگری که در دوره تابستان داشتیم بحث درس اخلاق بود که البته آنطور که باید منظم نبود و به نظر می رسد با توجه به اهمیت فوق العاده­ی آن، می شد بیش از این مورد عنایت و توجه قرار بگیرد.

-         در مورد فعالیت میزان فعالیت علمی طلاب هم برایمان توضیح می دهید؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: درباره میزان فعالیت علمی دوستان، در مجموع ما روزی هفت ساعت در روزهای شنبه تا چهارشنبه در خدمت طلاب گرامی بودیم و پنج شنبه ها نیز پنج ساعت که در طول هفته می شود چهل ساعت. بنابر این در مجموع با توجه به تعطیلی ها و اردوهایی که داشتیم دوستان دویست و نود ساعت کار علمی از دوستان میخواستیم که تقریبا اکثر دوستان بیش از این مقدار را هم فعالیت داشتند.

بطور میانگین تعداد جلسات کلاس های آموزشی برای هر طلبه حدود 115 کلاس بوده است که با حساب کلاسهای پژوهشی که حدود بیست جلسه بوده است در مجموع عزیزان ما در دوره تابستانی حدود 135 جلسه­ی درسی داشته اند.

یکی از کارهایی هم که در این دوره انجام شد بحث ارزیابی بود که داشتیم. هم ارزیابی اساتید نسبت به یکایک عزیزان طلبه را داشتیم و هم از دوستان طلبه نسبت به برنامه ها و اساتید و قسمتهای مختلف دوره تابستانی ارزیابی نسبتا خوبی داشتیم که می تواند راهگشای ما باید برای برنامه های آتی.

-         در پایان اگر نکته­ی خاصی درباره دوره تابستانی مد نظرتان هست بیان بفرمایید؟

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: اگر به من بگویید برنامه خودتان را نقد کنید می گویم یکی اینکه برنامه دو سه هفته­ی اول مقداری برای عزیزان جدید الورود سنگین بود که البته در ادامه مورد توجه قرار گرفت و تعدیل شد. و نیز درس علم دینی که اشاره کردم. و نیز درس روش مطالعه که آنطور که باید مورد استقبال قرار نگرفت. البته استاد تسلط کاملی به بحث داشتند. اما به نظر می رسد بهتر بود جنبه ی کاربردی و کارگاهی کلاس پر رنگ تر می شد.

و نیز یکی از مشکلاتی هم که داشتیم این بود که چون برنامه دوره تابستانی با موسم حج تلاقی داشت برخی اساتیدی که علاقه داشتیم در خدمتشان باشیم این امکان فراهم نشد.

این را هم بگویم که حضور حجت الاسلام و المسلمین همتیان در برنامه ریزی ها و اداره ی دوره­ی تابستانی حضور خیلی موثری بود جا دارد از ایشان کمال تشکر را داشته باشیم.

-         بسیار ممنون از وقتی که برای مصاحبه گذاشتید

حجت الاسلام و المسلمین دیانی: من هم از شما متشکرم